Projeler

ASSALAM COMMUNITY FOUNDATION

Faaliyet Alanlarımız

Assalam, kendi kendine yeter bir Afrika hedefiyle projeler üreten yeni nesil bir sosyal girişimdir. Afrika’nın içinde bulunduğu sorunlara sürdürülebilir çözümler üretmeyi bu yolda dünya genelinde çeşitli kurumlarlarla işbirlikleri tesis etmeyi, çocuklar ve kadınlar için nitelikli eğitim hizmetleri/olanakları oluşturmayı ve kadınlara yönelik gelir getirici kaynaklar üretmeyi hedefler.

01

EĞİTİM PROJELERİ

Assalam International School

Assalam kampüsünün ana omurgası, projelerin kilit noktası okuldur. Geleceğin Afrika’sının bilim adamlarının, yöneticilerinin, sanatkar ve zanaatkarlarının yetiştirileceği ve lokal öğrencilere dünya standartlarında eğitim verilen bu okulda öğrenciler özenle seçilir. Assalam uluslararası okulu, hem doğal hem teknolojik imkanlara, kaliteli eğitim kadrosuna ve çocukların psikolojik ve zihinsel gelişimlerini desteklemek için laboratuvar, kitap ve oyuncak kütüphanelerine sahiptir. Okuldaki tüm öğrenciler sponsorlar sayesinde eğitim almaktadır. Toplam okul mevcudu 2023 itibariyle 110’dur ve her sene okula bir yeni sınıf ilave edilmektedir.

Assalam Çocuk Üniversitesi

Assalam Çocuk Üniversitesi Assalam Vakfı tarafından dört sene önce kurulan, çocukların bilim, bilgisayar, kodlama, sanat, drama, dil ve spor öğrenip yeteneklerini geliştirebileceklerini bir alternatif eğitim sistemidir. Klasik bilimsel yöntemlerden 3 boyutlu yazıcılara kadar birçok farklı konuda üstün yetenek ve zekaya sahip Afrikalı çocuğu eğitmeyi hedefleyen çocuk üniversitesinde temel derslerin alındığı ilk seneden sonra ilerleyen yıllarda çocuklar kulüp çalışmaları ile desteklenmektedir. Her sene 50 civarında çocuk Çocuk Üniversitesinden mezun olmaktadır.

Assalam Gençlik Merkezi ve AfriCamp

Africamp, Assalam’ın yıl boyunca devam eden kamp programıdır. 2022 Haziran ayında inşaatı tamamlanan 82 kapasiteli gençlik merkezine yıl boyunca farklı dönemler ve yaş gruplarında yüzlerce kampçı katılmakta, kampçılar bir yandan permakültürden hayatta kalma tekniklerine, meslek eğitimlerinden insanın fabrika ayarlarına pek çok başlıkta eğitimler almakta, bir yandan da turkuaz denizin, beyaz kumun, su sporlarının, güneşin ve ekolojik köy hayatının tadını çıkarmaktadır. 2022 itibariyle 500 civarında çocuk ve genç kamplardan faydalanmış olacaktır.

Assalam Meslek Okulu

2022 yılında yapımı tamamlanan Assalam Meslek Okulu, Temmuz ayı itibariyle 43 öğrenci ile tarım ve hayvancılık, marangozluk, dikiş ve tasarım, aşçılık ve turizm-otelcilik alanlarında eğitimlere başlamıştır. 2023 yılında üç farklı alanda daha sınıf açmayı planlayan okulda ağırlıklı olarak yetim annesi kadınlar, sponsorlar aracılığıyla eğitim almaktadır. 1 yıllık pratik ve teorik eğitimlerin ardından staj imkanı da sağlanan öğrencilerin ekonomik anlamda güçlendirilmesi ve istihdamı amaçlanmaktadır.

Assalam Gezici Kütüphanesi

Assalam beş yıldır eğitim projelerini Zanzibar’ın Kizimkazi bölgesinde, insani yardım projeleri Zanzibar ve Tanzanya’nın her yerinde yürüttükten sonra son bir yıldır eğitim dahil tüm projelerini Zanzibar’ın üç bölgesinden birisi olan Güney ve Doğu Zanzibar bölgesindeki 21 köye yaymıştır. Eğitim projelerini daha geniş topluluklara taşımak zor bir hedef olsa da, Assalam Gezici Kütüphanesi sadece kitap taşımakla kalmayacak, öğretmenleri, gönüllüleri ve sanat & bilim & spor aktivitelerini de köylere taşıyarak daha çok yararlanıcıya ulaşmayı mümkün kılacaktır. Gezici kütüphanenin, ilk beş yıl Güney ve Doğu Zanzibar bölgesindeki 21 köye/ her gün iki köye, ardından Zanzibar’ın diğer tüm köylerine gitmesi hedeflenmektedir.

SOSYAL GİRİŞİM PROJELERİ

KangaAfrica

KangaAfrica, Assalam’ın ilk sosyal girişim markasıdır.  Kendi ayakları üzerinde duran bir Afrika’ya örnek olabilmek için kendi kendine yetmeyi birinci önceliğine alan Assalam dikiş ve tasarım eğitimi alan yetim annelerinin ürünlerini bu marka altında online olarak tüm dünyaya, ayrıca Zanzibar şehir merkezindeki CafeAfrica&Shops’ta ve çeşitli anlaşmalı otellerdeki stantlrında satmaktadır. KangaAfrica markası altında onlarca kadın ekonomik anlamda güçlendirilmiş, sürdürülebilir geçim kaynaklarına kavuşmuştur. 

MamaAfrica

Gönüllü turizmi, hem tatili hem de iş hayatında çalışmayı seven kişilere olanak sağlayan bir sistemdir. Assalam’ın Zanzibar kampüsünde şimdiye kadar 5 yılda 1000’den fazla gönüllü ağırlanmış, birçok proje bu gönüllülerle birlikte hayata geçirilmiştir. Permakültürden okula birçok alanda aktif olan gönüllüler birkaç günden birkaç aya uzanabilen değişik süreçlerde bizimle kalıp destek sağlayabilmekte, kısa dönem kalan gönüllü turistlerden alınan konaklama ücretleri vakfın ana gelir kalemlerinden birini oluşturmaktadır.

Ecovilla

Hint Okyanusu üzerinde yer alan Zanzibar, yeryüzü cennetlerinden bir parçadır. Ve Assalam kampüsü yeşilin maviyle buluştuğu bu güzel adada 15.000 m2 alan üzerine kuruludur. Ecovilla, Eko-köy olarak tasarlanmış ve içinde sürekli gönüllü ya da misafirlerin kaldığı sürdürülebilir kampüsün adıdır. Permakültür ilkelerine uygun yaşam, yani doğaya ve insana zarar vermemek ve adil paylaşmak Assalam ailesi için bir önceliktir.

Ecovilla’da 120 kişilik konaklama kapasitesi vardır ve odalar yoğunluğa göre bazen gönüllülere bazen yabancılara kiralanarak projeler için bir miktar gelir elde edilir. Su kuyusu ve güneş enerjisine sahip olan, yağmur suyunun hasat edildiği, kendi sebze meyve et ve süt ürünlerini yetiştiren kampüste dış kaynaklara gerek kalmadan, tam bağımsız yaşam hedeflenmektedir.

Zanzibar'da CafeAfrica & Shops & İstanbul'da GaleriAfrica

CafeAfrica&Shops larımız sosyal girişimcilik ürünlerinin satıldığı platformlar olarak Assalam Vakfı’na aittir ve Afrika’ya hizmet etmenin bir başka yoludur. Bu dükkanlardan aldığınız her şeyin kârı, mesleki eğitim merkezi, okul gibi toplumsal gelişim projelerinin sürdürülebilirliği için kullanılmaktadır.

İNSANİ YARDIM PROJELERİ

Assalam Vakfı, her ne kadar sosyal girişimciliğe öncelik veren bir STK ise de insani yardım projeleri de yürütmektedir. Özellikle 2020 yılından itibaren Covid19 ve adamızdaki etkileri nedeniyle, Ramazan, kurban, kırtasiye, zekat, gıda, su kuyusu, ev onarımları, düğün ve kıyafet yardımları dışında hijyen seti, maske, sabun dağıtımı gibi birçok proje hayata geçirilmiştir. 

Özellikle Zanzibar’ın güney ve doğu bölgesindeki 21 köyde aktif olan Assalam insani yardım projeleri zaman zaman anakara Tanzanya’da da gerçekleştirilmektedir. 

Assalam Youth Challenge

Assalam, her yıl Afrika’nın karşı karşıya olduğu bir zorlukla ilgili gençlerin yaratıcı çözümler ürettikleri bir yarışma ve kazananlarla beraber bir haftalık gençlik kampı düzenlemektedir.

Proje adaylarının o senenin temasına göre bir proje tasarlamaları ve Zanzibar’da uygulanabilecek bu projelerini sunmaları beklenmektedir. Assalam kazanan proje sahiplerinin ulaşım dahil tüm kamp masraflarına sponsor olur ve bir araya gelen katılımcılar projelerini finansmandan tasarıma her aşamada sürdürülebilir zeminlere oturtmak için beyin fırtınası yaparlar.

KENDİNE YETERLİLİK İÇİN PERMAKÜLTÜR

PERMACULTURE

Assalam kampüsü aktif bir Permakültür alanıdır ve gerek sürdürülebilir topluluk turlarına katılan turistlere gerek Assalam’ın tüm eğitim projelerindeki uluslararası ve yerel öğrencilere permakültürü öğretmek için kullanılmaktadır. Örneğin permakültür bahçemizde Assalam International okulunun her sınıfının bir sebze yatağı vardır ve öğrenciler kendi sebzelerini yetiştirirler. Africamps ve Mesleki Eğitim Merkezi’nde de öğrenci ve gönüllüler Permakültür Tasarımının ön saflarında yer alır, permakültür ilkelerine uygun yaşar ve bol miktarda yiyecek ve ürün üretirler.

Ürünlerimizden bazıları:

  • Yüze yakın farklı türde sebze, çalı, meyve, ağaç, bambu ve kaktüs türleri.
  • Çeşitli ekmek ve kekler
  • İnek ve tavuklardan elde edilen süt ürünleri (Yoğurt ve Peynir)
  • Yerel meyve kombinasyonlarından çeşitli reçeller

Assalam Community Foundation

Kendi kendine yetebilen bir Afrika yararına çalışan kâr amacı gütmeyen, yeni nesil bir sosyal girişimiz.

ZANZIBAR
Kizimkazi Mkunguni Village, P.O. 312 Zanzibar, Tanzania, Zanzibar, Kizimkazi Mkunguni

+255 776 143 284 (EN-AR-TR)
+255 776 143 281 (SW)
Whatsapp

[email protected]

© Copyright 2019 - Assalam Community Foundation | All Rights Reserved

Assalam Community Foundation

We are a young not-for-profit organization that
works on behalf of a self-sufficient Africa.

ZANZIBAR
Kizimkazi Mkunguni Village, P.O. 312 Zanzibar, Tanzania, Zanzibar, Kizimkazi Mkunguni

+255 776 143 284 (EN-AR-TR)
+255 776 143 281 (SW) 

[email protected]

© Copyright 2019 - Assalam Community Foundation | All Rights Reserved
Weblemek Digital Solutions

Assalam Community Foundation

Typically replies within an hour

I will be back soon

Hey there 👋
How can I help you?
Whatsapp Contact US